Android Oreo ve iOS 11 Kıyaslaması

Eyl 5, 2017

Telefonunuza yakın zamanda esaslı bir güncelleme gelme şansı çok yüksek.

Apple ve Google sırası ile iOs ve Android’in yeni versiyonlarını piyasa sürmek için hazırlanıyorlar. Biz iPhone’un Eylül ayındaki piyasa sürümüne sessizce yaklaşırken Google nihayet bu haftanın başında Android Oreo (versiyon 8.0)’yu yükledi, ve Apple iOS 11 üzerindeki son dokunuşlarını yapıyor.

Henüz güncellemeler telefonlara açılmış olmasalar da aylardır uygulama geliştirme uzmanlarınca test edilmesi için beta formunda bulunuyor. Şimdi her iki güncellemeyi de test edecek yeterli zaman bulduğumuza göre, bazı önemli özelliklerin nasıl yığılma yaptığını görmek için karşılaştırma yapmaya hazırız.

Çoklu Görev ve Verimlilik

iOS 11 ‘de Apple sonunda iPad’i öncelik yapıyor ve bu açıkça görünüyor. Yeni bölünmüş ekran ve uygulama değiştirme özelliklerinin yanı sıra uygulamalar arasında hareket eden  çokça geliştirilmiş dock ile uygulamalar arasında gezinmek her zamankinden çok daha kolay.

 

Yine de eğer bir iPhone kullanıyorsanız çok fazla yeni verimlilik özellikleri bulamayacaksınız. Tabii ki yeni bir Dosyalar uygulaması, bazı havalı biçimlendirme araçları, ve E-posta ve Notlar gibi uygulamalara gelen güzel geliştirmeler var fakat yine de iPad üzerinde yaptığınız gibi çoklu görev  yapamıyorsunuz.

Diğer yandan Android Oreo çoklu görev açısından masaya çok fazla bir yenilik getirmese de zaten ihtiyacı yok – çünkü geçen seneki Nougat güncellemesiyle bütün cihazlara bölünmüş ekranda çoklu görev özelliği getirmişti.

Resim içinde resim

Çoklu görevden konu açılmışken, Android Oreo daha önce sadece Youtube ile sınırlı olan resim içinde resim özelliğini her uygulamada destekliyor. Daha da iyisi, bu özelliğin hem telefon hem de tabletlerde işliyor olması.

Tabii Apple iOS 9 ile çalışan iPad ler için resim içinde resim özelliğini piyasaya sürmüştü fakat bu özellik henüz iPhone larda mevcut değil ve sadece daha yeni olan iPad lerde çalışıyor.

Emoji

Bu eğer daha önceki Android güncellemesi olsaydı hangi platformun daha iyi emojileri olduğu hakkında bir soru işareti de olmazdı. Fakat Google bu sefer Oreo ile nihayet iğrenç küçük yuvarlak sari emojilerini yeniden tasarlıyor.

Android kullanıcıları şekilsiz, okunaksız yumrular yerine bu yüzyıla ait görünen bir grup emojiye kavuşacaklar. Sadece bu da değil, Android Oreo 56 yepizyeni karakterle birlikte geliyor.

Google ayrıca Android’in bozuk emoji problemini de çözüyor, yani o yeni emojileri daha eski bir Android versiyonu kulanan arkadaşlarınıza gönderirken üzülmenize gerek kalmayacak.

Tüm bunlara ragmen, Apple da ayrıca bu senenin sonlarına doğru, Unicode 10.0 güncellemesini hayata geçirirken büyük bir emoji güncellemesi geleceğini onayladı.  Kesin zamanı bilinmese de bu yeni emoji güncellemesinin sonbaharda iOS 11 ile birlikte hayata geçmesi olası.

Bildirimler

Özellikle Android olmak üzere her iki platform da bildirimlerde önemli güncellemelere gidiyor. Google Oreo ile bildirimleri özelleştirme ve etkileşimi için onlarca yeni yollar ekliyor. Bir tanesi için uygulama ikonu üzerindeki yeni bildirim göstergeleri ve, bir uygulamanın üzerine uzun süre dokunarak bir bildirimi gizlice gözden geçirebileceğiniz yeni 3 boyutlu bazı özellikleri iOS’tan biraz ödünç alıyor.

Tüm bunların dışında, benzer tarz bir sürü bildirimi tek seferde kontrol etmenize, ve bildirim arka planını istediğiniz renkte özelleştirmenize olanak sağlayan bildirim kanalları da bulunuyor.

Apple ayrıca büyük etkileri olacak başka ufak tefek düzeltmeler de gerçekleştirdi. Eski “Bildirim Merkezi” ni sonsuza dek kaldırdı. Şimdi onun yerine, ekranın üst kısmından aşağıya kaydırdığınızda, kilit ekranınız önünüze gelmesine rağmen yine de anlık bildirimlerinizi görebileceksiniz. Tüm bu ilişki biraz karışık olsa da korkunç Bildirim Merkezinden kurtulmak harika.

Klavye ve Otomatik Doldurma

Google, uygulamalara giriş yaparken tüm şifrenizi girmeden daha kolayca giriş yapmanızı sağlayacak çok gerekli bir otomatik doldurma özelliği ekliyor. Bu iOS ‘un yıllardır sahip olduğu bir özellik fakat güvenli bir şekilde şifreleri kolaylaştıran her özellik bir kazançtır.

iOS tarafında ise Apple küçük ama hoş karşılanan bir gelişme kaydetti: tek el ile kullanımı olan klavye tasarımı; böylelikle tek elinizle bir karmaşa yaratmadan mesaj oluşturabileceksiniz.

Yani bu iki önemli güncelleme arasında bazı büyük farklar olsa da, yine de çoğu yönden bu iki güncelleme adilce kafakafaya uyumlu.

Orijinal kaynağından Türkçe’ye çevrilmiştir. Mashable

Your comment

9 − 7 =