Bitcoin Pazartesi günü yeni bir rekora imza attı

May 26, 2017

Eğer 7 yıl önce 100$ değerinde bitcoin almış olsaydınız, şu an 75 milyon doların üzerinde oturuyor olurdunuz.

Bitcoin Nedir?

 

  • Bitcoinin fiyatı Pazartesi 2,200$ a yaklaşık yeni bir rekora ulaştı.
  • Pazartesi ayrıca, geniş bir kitle tarafından kripto paranın ilk kez kullanıldığı işlem olarak kabul edilen Bitcoin Pizza Günü’nün yedinci yıldönümüne denk geliyor.
  • 22 Mayıs 2010 tarihinde 100$ değerinde bitcoin almış olsaydınız, şu an yaklaşık 72.9 milyon dollar gibi bir paranın üzerinde oturuyor olurdunuz.

 

Pazartesi Laszlo Hanyecz isminde bir yazılımcının 2 Papa John pizzasına 10,000 bitcoin harcadığı- Bitcoin Pizza Günü’nün yedinci yıldönümüne denk geliyor.

Kripto paranın ilk kez kullanıldığı işlem olarak kabul edilmesinden daha önemli olansa, bu bitcoin canlanmasının Pazartesi 2,100$ ve 2,200$ ile atılım yapmasıdır.

CoinDesk verilerine göre ilk 2,000$ engelinden sonar güçlendiktren sonar, Bitcoin Pazartesi gün ortasında 2,251.61$ dan işlem görüp yeni bir rekora imza atıyordu.

Mayıs 22, 2010 tarihinde Hanyecz bitcoin forumundaki meraklı bir arkadaşından 2  Papa John pizzası için 10,000 bitcoini Kabul etmesini istedi. Hanyecz, o zamanlar bilgisayarında biriktirdiği bitcoinlerin her birinin 0.003 cent e karşılık geldiğini düşünüyordu.

Bitcoin biriktirme, karışık bir matematik çözümü sonucunda biriktiren kişiye ödül olarak verilirdi. Hanyecz de ilk bitcoinlerini bu şekilde kazandı.

Kripto para, yasa dışı bir aktiviteye dayalı bir iş olarak görüldüğü için bir çok kişi tarafından güvenilmese de çarpıcı bir yükselme görmüştür. Yine de Bitcoin Pizza Günü ile ilgili bunun altını çizen iki nokta vardır:

  • O zaman 30$ a denk gelirken, Hanyecz’in pizzaların bugünkü bitcoin fiyatıyla 22.5 milyon dolar gibi bir ücrete mal olabilir.
  • 22 Mayıs 2010 tarihinde 100$ değerinde bitcoin almış olsaydınız, şu an yaklaşık 75 milyon dollar gibi bir paranın üzerinde oturuyor olurdunuz.

Bu canlanmanın devam etmesini sağlayan faktörler:

  • Japonya’da yakın zamanda geçmiş olan satıcıların bitcoini yasal döviz olarak Kabul etmelerine izin veren bir yasa, tüm bitcoin ticaretinin %40’tan fazlasına denk gelen şekilde yen ile yapılan ticareti yükseltmiştir.
  • Küresel politik belirsizlik güvenli liman olan bitcoine talebi artırmıştır.
  • Bitcoin topluluğunda kayıt zinciri denilen, bitcoinin altında yatan teknolojinin geleceğiyle ilgili bir çekişme meydana geliyor. Bir noktada bu çekişmenin iki farklı kripto para yaratılmasına sebep olacağından korkuluyordu, fakat şimdilik ileriye alınan daha tatlı bir alternatifle bu korku savuşturuldu.

 

 *Orijinal sitesinden Türkçe’ye çevrilmiştir  CNBC

Your comment

7 + 7 =