E-posta bildirimleri nasıl müşteri güveni oluşturur?

Tem 14, 2017

Bulut servislerin gelişimindeki en büyük ironilerden biri, dijital markalar ile gerçek müşterileri nasıl hiç olmadığı kadar yakınlaştırdığıdır. Günümüz firmaları, kolay kullanışlı ve düşük bütçeli çeşitli araçlarla müşterilere ne zaman ve ne şekilde isterlerse ulaşabilmektedirler. Dahası, markalar e-posta bildirimleri gibi özel bulut kaynaklı araçları çok değerli müşteri bağlılığını en asgari maliyette oluşturmak için kullanabilirler.

Günümüzde e-posta bildirimleri, geçtiğimiz dönemlerdeki örneklerinden çok daha fazla gelişmiş bit türdür. Müşterilerin genellikle göz ardı ettiği istenmeyen veya tekrarlayan pazarlama mesajlarından farklı olarak, e-posta bildirimleri, açık bir şekilde kullanıcının bir site veya uygulamayla ilgili yaptığı belirli bir işleme bağlıdır, bu yüzden bilmeleri gereken değerli veya konuyla oldukça alakalı bir bilgi olarak kabul edilir. Güvenlik ilgili haberleşmenin en net örneğini takdim ediyor: oturum açma girişimi, şifre değişimleri veya Dropbox’un şifre ihlali gibi daha geniş kapsamlı kriz anlarında müşteriler her nerede olurlarsa olsunlar (ve her hangi cihazı kullanıyorlarsa kullansınlar)  otomatik bir e-posta mesajı alabilirler. Javelin Strateji ve Araştırma’dan Mark Schwanhausser’in Nasdag ‘da son zamanlardaki bir röportajında açıkladığı gibi “Bu müşteriyi dahil edip onları vekil tayin etmenin bir yolu.”

Kullanıcılara daha fazla güç ve dahiliyet vermek, güvenliğin ötesinde çift taraflı bir kazançtır. İş, eğlence sosyal hayat, alışveriş gibi tüm aktivitelerimizi dijital bir şekilde gerçekleştirdiğimiz için, hayatımızı idare etmek ve takipte kalmak için seçilmiş markalarımızdan sürekli bilgi gelmesine ihtiyaç duyuyoruz.

Markalar için esas sorun iletişimin gerçekten kullanışlı veya konuyla alakalı olduğunu garanti etmektir. Bu geçmişte bir çok şirketin hata yaptığı bir noktadır: Bir müşterinin belirli bir pazarlama mesajı isteğini ölçmek için kullanılan sınırlı araçlar mesajın başarılı olup olmadığını anlamak için yeterli değildir. Günümüzde bildirimler çok daha üstün izleme teknolojisiyle desteklenmektedir ve daha da önemlisi, bu bildirimler neredeyse her zaman müşterilerin kendileri tarafından oluşturuluyor veya seçiliyor. Örneğin Facebook ve Instagram e-posta veya anlık bildirim için, sonrasında durum değişikliği veya yeni mesajlar yoluyla otomatik olarak başlatılan çok geniş bir onay alma seçeneği sunuyor.

Şüphesiz tüm bu bildirimler potansiyel spam (istenmeyen mesaj) olarak görünebilir- müşterinin önceden karar verdiği bir mesajla ilgili fikrini değiştirmesi yeter. Fakat bu iyi tasarlanmış mesajlaşma için pek fazla söz konusu değildir.  Nielsen’e göre SMS mesajlarının %98’i ilk 5 dakika içinde açılıyor: kullanıcıların mesajlaşmaktan yorulduğunu söylemek için kötü bir ölçüt. Benzer bir şekilde, akıllı telefon kullanıcılarının % 70’i anlık bildirimleri kullanışlı buluyor.

SMS ve anlık bildirimler gibi kısa ömürlü ve kolayca gözardı edilebilir bildirimler bazı amaçlar için çok iyi olsa da, çoğu bildirimlerin işine yaramıyorlar. Daha yüksek öncelikli mesajlar için e-posta genellikle haklı olarak ilk ve tek tercihtir. Bu teknoloji heryerde her zaman bulunan, yaygın bir teknolojidir: telefon, akıllı saatler, dizüstü bilgisayarlar, hatta Amazon Echo’da bile. Aynı zamanda her mesajın net bir şekilde gönderilip doğrulanması ve tüm büyük e-posta sağlayıcılarında önemli kullancı hesabı korumasıyla güvenli de bir platformdur .

Son olarak e-posta, bildirimlerinizin bir konuşmaya dönüşmesini sağlayan, çift yönlü iletişim için oluşturulmuş tek bildirimdir.

Markalar hangi bildirim platformunu görevlendirirse görevlendirsin, güven oluşturmak müşterileri sürecin içine dahil etmekle başlar. Onaylı bildirim çeşitlerini testten geçiren işletmeler, müşterilerinin gerçekten neyi önemsediğini ve iletişim ile karmaşa arasındaki doğru dengeyi nasıl bulacakları konusunda daha başarılıdır.  Kullanıcılarla  ortak şekilde tasarlanan mesajlar zamanla hem şirket hem de müşteri için alışkanlık haline geldi. Günümüzde güvenlik, sosyal aktiviteler, promosyonlar ve daha fazlasıyla ilgili bildirimlerin olmadığı bir hayatı düsünmek çok zor.

Ve bildirim kullanan markalar güvenen kullanıcılar bu yüzden artıyor. Pazarlama ve hatta müşteri hizmetinden daha çok, iyi bildirimler daha çok yarar sunuyor ve müşteri ihtiyacını daha çok karşılıyor. Klasik mesajlaşma kullanıcıları boş gelen kutu içerikleri ile yorarken, bulut servisler gerçekten kullanışlı olan iletişimin yolunu açmıştır.

 

Orijinal dilinden Türkçe’ye çevrilmiştir. Tech Crunch

Your comment

2 × 2 =