Facebook Gruplarda online öğrenime olanak sağlıyor

Haz 2, 2017

Facebook Grupların online öğrenim programları oluşturmalarına olanak sağlıyor -kötü giden ne olabilir ki?

Lekesiz bir itibarı ve güvenilir bir kökeni olan bir marka olarak Facebook, e-eğitim oyununa dahil oluyor.  Sosyal medya devi, bir grup yöneten herkesin, üniteleri ve tartışmaların da yer alacağı kendi online eğitim programlarını oluşturabilecekleri bir özelliği sessizce deniyor. Bu özelliğin nasıl olup da olumsuz sonuç verebileceği hakkında hiçbir fikrimyok.

 

Henüz daha bu denemenin ilkgünleri ve Facebook henüzbu özelliği resmi olarak duyurmuş değil. Yine de eğitim programları bazı gruplarda hali hazırda eğitim kategorisi altında görünmeye başladı.

Bu atılım Facebook’u bu alanlarda çok daha yerleşmiş siteler olan Udemy ve Udacity ile aynı oyuna katıyor. Söyleyebileceğim, bu henüz taze olan önerinin bazı temel özellikleri ıskaladığıdır. Örneğin, bu eğitimler üzerinden para kazanmak mümkün değil.

Facebook’un yumuşak yaklaşımını, e-eğitim platformu yürütmenin doğasında olan zorlu ılımlılık görevleriyle nasıl uzlaştıracağını izlemek ayrıca heyecan verici olacak.

Örneğin, daha yerleşik olan siteler platformlarındaki korsan ve düşük kaliteli içerikle ilgili zorluklar yaşadılar.

Facebook’un başını alıp gitmiş sahte haberlerle ilgili çabaladığını düşünürsek, online eğitim programı yürütmek istisnai olarak  iyimser görünüyor.

Orijinal sitesinden Türkçe’ye çevirlmiştir. TNW The Next Web 

Your comment

3 × five =