Facebook sonunda herkesin yorum olarak GIF kullanmasına izin veriyor.

Haz 19, 2017

GIF dediğimiz bu tatlı tepki nihayet Facebook’ta bir yer edindi.

Aylarca süren bir deneme sürecinin ardından, Facebook sonunda yorumlarda GIF leri desteklediğini açıkladı.

Bugünden itibaren (15.06.2017) dileyen herkes ’emoji’ seçeneğinin yanında beliren GIF düğmesine tıklayarak herhangi bir Facebook yorumuna GIF ekleyebilecek.  Facebook Messenger’da olduğu gibi bu yeni GIF yorumların da kaynağı Giphy, Tenor, ve Disney gibi Facebook’un GIF ortaklarıdır.

Herşeyden önemlisi, bir kaç sınırlama olduğudur. Özelliğin içerisinde yer alan arama kısmındn GIFler arayabilmenize rağmen, aklınızdaki blirili bir GIFi eklemek biraz daha zor olabilir. Normal bşr Facebook gönderisinde olduğu gibi kendi GIFlerinizi veya URL aracılığıyla herhangi bir GIF i yükleyemiyorsunuz.

Facebook’un GIF lerle karışık bir geçmişi var. İlk versiyonlarda GIF yüklemelerini desteklemiş olmasına rağmen bir on yılı aşkın bir süredir bu desteğini durdurdu. Facebook has a complicated history with GIFs. 2015 yılında Facebook izlediği bu yoldan geri döndü ve Giphy veya diğer kaynaklar aracılığıyla GIF bağlantılarına destek vermeye başladı ve Messenger uygulamasına GIF düğmesini ekledi.

Tüm bu kısıtlamalara rağmen yine de sosyal ağın GIF özelliği güçlü popülerliğini korudu. Şirketin verilerine göre, Facebook kullanıcıları  sadece 2016 yılında Messenger uygulaması üzerinden birbirlerine 13 milyara yakın GIF gönderdi, ki bu da dakika başına 25,000 GIF demek oluyor.

 

Orijinal dilinden Türkçe’ye çevrilmiştir. Mashable.

 

Your comment

nine − four =