Louvalight’ın İlk Konferansı: Adayı Dijitalleştiriyoruz

Ağu 4, 2017

2 Ağustos Çarşamba günü, Kıbrıs Türk Ticaret Odası konferans salonunda gerçekleşen Louvalight’ın ilk konferansı ‘Adayı Dijitalleştiriyoruz’ da teknolojinin ticaret, sivil toplum örgütleri ve iki toplumlu işler vb gibi farklı alanlardaki etkisi ele alınırken ayrıca Louvalight’ın sosyal projelerinin de tanıtımı yapıldı. Konferans Lefkoşa Belediye Başkanı sayın Mehmet Harmancı’nın konuşmasıyla başladı. Günümüz teknolojilerine ayak uydurmanın önemine değinen Harmancı özellikle hizmet alanında da sürekliliğin sağlanabilmesi için teknolojinin önemli rol oynadığından bahsetti ve bu süreci destekleyeceğini belirtti. Konferans Kıbrıs Türk Ticaret Odası başkanı sayın Fikri Toros’un konuşmasıyla devam etti. Konuşmasında teknolojinin ticaret üzerindeki etkisinden bahseden Toros, özellikle e-ticaret sisteminin girişimciler için sunduğu olanakları ve rekabet ortamını kolaylaştıracağını dile getirirken, bu rekabetin de ülke ekonomisi açısıdnan ne kadar hayati olduğunu vurguladı. Louvalight şirketine bu dijitalleştirme sürecinde başarılar dileyerek sözlerini sonlandıran Toros’un ardından NKH Trading kurucularından sayın Dr. Khaled Hakouk kürsüdeki yerini aldı. Kısaca NKH Trading’den ve yolunun nasıl adaya düştüğünden bahseden Hakouk, ülkesindeki sıkıntılı ortamdan kaçarak eğitim nedeniyle geldiği adada nasıl hayallerinden vazgeçmeyerek ulaştığı başarı öyküsünü kısaca dile getirdi.

 

Projelerin Tanıtımı

Hemen sonrasında Louvalight’ın sosyal proje kapsamında hazırladığı 3 projesi Louvalight direktörü Shadi Nemer tarafından tanıtıldı. Emlak-CY, Taxi CY ve kibrisDirectory olarak ulaşım, emlak ve tüm işletmeleri içeren rehber özelliğindeki, adada yaşayan herkesin hayatını kolaylaştıracak nitelikteki bu projeler video tanıtımıyla da konuklara aktarıldı ve detaylı bilgi verildi.

Sayın Mehmet Harmancı, Fikri Toros ve Ekonomi ve Enerji bakanı Sunat Atun adına konferansımıza katılan Bilgi İşlem uzmanı Günsal Çoban Akkanat’a katılımlarından dolayı teşekkür plaketlerinin Dr. Khaled Hakouk tarafından sunulmasıyla konferans devam etti.

Girişimcilerin adadaki online gelişimi ile ilgili bilgi verici bir videodan sonra Louvalight yazılım mühendisi sayın Danish Raza tarafından ilk online tamir dükkanı olan hementamir.net sitesinin tanıtımı yapıldı. Online olarak laptop arızalarının bildirilebildiği bu sistemde arızanıza ve laptop modelinize göre önceden ödeyeceğiniz tutarın da belirlenmesinin büyük avantaj sağladığı bu sitenin kullanımı da kısaca örneklerle aktarıldı. Yeni girişimcilere büyük kolaylık sağlayan e- ticaretin nasıl yarar sağladığından bahseden açıklayıcı ve bilgilendirici bir diğer vide

onun ardından, e-ticaret sisteminin örneklerinden adanın ilk online pazarı Bazaringo tanıtıldı. Yine kurucularından olan sayın Arif Taşker tarafından yapılan sunumda bazaringo fikrinin nasıl oluştuğu, uygulamanın nasıl çalıştığı, hedef ve amacının ne olduğundan bahsedildi.

Gelişen teknoljinin Sivil Toplum Örgütleri için önemini ve özellikle seslerini doğru şekilde aktarmaktaki rolünü, Yeşil Barış Harekatı’ndan kurumsal iletişim uzamanı sayın Tuğberk Kaya’nın etkili sunumuyla devam eden etkinliğimizde, Kaya günümüz teknolojisiyle artık sadece örgütlerin değil herkesin gündemi oluşturabileceğinden ve ulaştıkları kitle ile ilgili nasıl veri alabildiklerinden bahsetti .

Son olarak sayın Nuri Sılay’ın Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarının kullandığı otak kelimeleri ve bu kelimelerin kökenleriyle ilgili veri içeren ortak kelimeler sözlüğü ‘Shared Wor!ds’ projesini ve Louvalight tarafından hazırlanan web sitesi ile teknolojiden nasıl yararlandığını aktaran bir sunumla konferans son buldu. Fotoğraf çekiminin ardından konuklarımıza ikramda bulunuldu.

Your comment

thirteen − 11 =