Microsoft Araştırma Ekibi geliştirilmiş gerçeklik gözlüğüyle gösteriş yapıyor

May 22, 2017

Harika teknolojileri hemen kullanıma uygun olmadığı sürece takdir etmediğimiz ve şımartılmış olduğumuz için, bazı teknoloji uzmanları geliştirilmiş gerçeklik uğruna sanal gerçekliği önemsemiyor olsa da gerçek şu ki, hala daha Geliştirilmiş Gerçeklik gözlüklerini kolaylıkla kullanmaktan yıllarca uzaktayız. Şu an yaygın olan Geliştirilmiş Gerçeklik gözlükleri diğer bazı uygulamalar gibi sadece akıllı telefonunuzla sınırlıdır.

Yine de, bir Microsoft Araştırma Ekibi giyilebilir Geliştirilmiş Gerçeklik gözlüklerinin sürecini hızlandırmak için çalışıyor ve hatta kanıt olarak da bir prototip sundular.

Snap Spectacles giylebilir kamerasını, uygulamanın geliştirilmiş gerçeklik filtreleri için bir araca döndürmeden önce, Microsoft’un ekibi Cuma günü göze yakın ekranları kullanarak kullanan kişiye hologramlar üreten bir çift gözlük sundu.

 

 

Gözlükler 80 derecelik bir görüş alanına ve ek olarak düzeltici lensler olmadan sanal nesnelerin Geliştirilmiş Gerçeklik gözlüğüyle görülmesini sağlayarak bir kişinin astigmatını düzeltme kabiliyetine sahiptir.

Taslak olan prototip heyecanla beklenirken, gözlüklerin monoskobik olduğu ve Geliştirilmiş gerçeklik deneyiminin dış kaynaklı elektronikler tarafından yürütüldüğü gerçeği bunun gelecek olan herhangi bir ürünle ilgili ipucu değil sadece teknoloji için ileriye doğru bir adım olduğu anlamına geliyor.

Ekip prototiple ilgili çalışmalarını detaylandırdıkları araştırma makalelerinde bu açıklamaya yer veriyor. “Gelecekteki çalışmalarda, tüm bu kapasiteyi tek bir donanım cihazına entegre etmenin yanısıra göz bebeği çıkışını genişleterek pratik bir üç boyutlu ekran yaratmayı planlıyoruz. Böylelikle insan görüşünün kapasitesinin menziline denk gelen gercek mobil göze-yakın ekranlara bir adım daha yaklaşmayı umuyoruz.”

Microsoft hali hazırda HoloLens ile kendini Geliştirilmiş Gerçekliğe adamıştır, fakat geliştirilmiş gerçeklik gözlüklerinin Facebook, hatta Apple beğenileriyle sahaya çıkarılacağı söylentileri, Google Glass kadar itici görünmeyen giyilebilir Geliştirlimiş Gerçeklik ilk kez sunacak olan kişinin üzerinde baskı oluşturuyor.

 

Bu makale orijinal sitesinden Türkçe’ye çevrilmiştir. Mashable

Your comment

four × one =