Oculus’un yaratıcısı Palmer Luckey sınır denetim teknolojisi geliştiriyor

Haz 5, 2017

Vaktiyle sanal gerçekliğin tipik bir örneği olan Palmer Luckey ismini son duyuşumuz, Trump yanlısı ‘shitposting’  yapan bir gruba 100,000$ bağışlamasının açığa çıkması üzerine Facebook’tan sessizce çıkarıldığı zamandı. 2014 yılında VR şirketi Oculus’u Facebook’a 2 milyar $ a satan Luckey, şimdi ulusal güvenlikle ilgili yeni şirketiyle geri döndü.

The New York Times’ın haberine göre, bu en yeni iş girişimi, ülke sınırları denetimi veya askeri üsler gibi yüksek düzey bölgelerde lidar teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji kendi kendine hareket eden araçlarda yaygın bir şekilde kullanılıyor. Haberin devamına göre, bu teknoloji tamamlandığı zaman insansız hava aracı gibi tehditleri tespit edebilecek. Bunu yaparken, kuş veya diğer doğal yaşam hayvanları gibi sıradan nesneleri görmezden gelecek. İmkan dahilinde maliyetten tasarruf için, ABD ve Meksika arasında Trump tarafından inşa edileceği vaat edilen geniş sınır duvarlarına alternatif olarak sunuldu.

Luckey, The Times’a gönderdiği bir açıklamada bu yeni girişiminin taslağını onayladı:

Savunma teknolojisine her zamankinden fazla para harcıyoruz. Yine de onlarca yıldır yenilikler yavaşlamaya devam ediyor. Vergi yükümlüsü dollarları kurtarırken vatandaşlarımıza ve taburlarımıza daha iyi bir güvenlik sağalayacak daha üst teknoloji yeni çeşit bir savunma şirketine ihtiyacımız var.

Başkan Trump’ın teknoloji danışmanı Peter Thiel’in kendi fonundan yatırım yaparak Luckey’nin yeni şirketini destekleyeceği de ayrıca Times’ın haberinde yer alıyor. Şu noktada henüz diğer olası finansal yatırımcılarla ilgili herhangi bir bilgi yok.

 

Orijinal sitesinden çevrilmiştir. TechCrunch

Your comment

eleven − 10 =