Snapchat Hikayelerini her uygulamaya eklemeyi bırakabilir miyiz ?

Haz 6, 2017

Bunun durması gerekiyor. Lütfen durdurun bunu

Daha önce de defalarca söylediğim gibi, bu tamamen Facebook’un suçu.

Bir yıl önce, Facebook’un sahip olduğu Instagram Snapchat Hikayeler’ini kopyaladığı zaman hepimiz onaylamayarak kafa salladık. Ve Snapchat’ın temel özelliklerinden birini kopyalacak kadar nasıl korkmuş olabileceğine güldük.

Fakat sonrasında herkes boyun eğip kullanmaya başladı. Belki Instagram daha geniş bir platform olduğundan, belki de Instagram Hikayeleri’nin kullanımı daha kolay olduğundan- hiç bir önemi yok. İnsanlar Instagram Hikayelerine bayılıyorlar ve bu Snapchat’i tamamen mahfediyor.

İtiraf etmeliyim, Instagram Hikayelerine direnmek için elimden geleni yaptım- zaten Snapchat Hikayelerini kullanıyordum, neden bir taklitçiyi kullanmak isteyeyim ki? Ama bir kaç hafta önce pes ettim, ve şu an Snapchat Hikayelerini çok nadir kullanıyorum. Meslektaşım Damon Beres’in de yazdığı gibi : İnanılmaz derecede susamış olduğum için, Instagram Hikayeleri’ni Snapchat Hikayeleri’nden daha çok sevmeye başladım. Instagramın sunduklarına balıklama dalıyorum ve artık umurumda değil.

Instagram’ın s CEO su  Kevin Systrom Snapchat Hikayeleri’nin bir kopyasından ziyade, çekici bir hikaye anlatım formatı olarak görüyor.   Mesajlaşmak gibi. Yüzlerce mesajlaşma uygulaması var ama temel olarak hepsi birbirinin aynı: mesajınızı yazıyorsunuz ve baloncuk şeklinde görünüyor.

Sanırım burada haklı. Ama yine de bu, Instagram’ın Snapchat’i yağmalamış olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Şüphesiz ki Instagram Hikayeleri’nin başarısı Facebook’a aynı özelliği diğer uygulamalarına da ekleme cesareti verdi. Ocak ayında Facebook uygulamasının kendisi Hikaye özelliğini ekledi. Şubat ayındaysa, yine Facebook’un sahip olduğu diğer bir şirket, WhatsApp güncellenmiş “Durum” şeklinde kendi ‘hikaye’ özelliğini kullanmaya başladı. Ve son olarak Mart ayında, Facebook Messenger uygulamasına da “Messenger Günlük Durum” adı altında Hikaye özelliği eklendi.

Facebook Hikayelerinin fazla rağbet görmemesine rağmen- WhatsApp Durumu günde 175 kullanıcıya ulaşıyor ve Messenger Günlük Durumu kaç kullanıcının kullandığı pek net değil- diğer uyulamalar da Snapchat’in hikayelerini kopyalamakta Facebook’un izinden gidiyorlar.

Snapchat’in Hikayeleri’ni yağmalayan son uygulamaysa, “Öne Çıkanlar” ile Skype oldu. Evet, kitleler için Voip‘in önünü açan ve neredeyse Microsoft Word kadar havalı olan Skype. Tabii ki hala daha yaygın olarak kullanılmakta olan bir uygulama, ama kimse Skype açıp saatlerce başında etkileyici bir şeyler olmasını beklemiyor, hepimiz biliyoruz. Skype daha çok, telefon gibi konuşma yapmak istediğimizde giriş yapıp, konuşma bitince çıkış yaptığımız bir hizmet.

Tabii Skype sadece gençlere yaranmak için kendini yenilemeye çalışıyor. Bu tabii ki yanlış bir şey değil, ama korkarım bu daha başlangıç.  Yıl sonuna kadar daha fazla uygulamanın ‘Hikaye’ özelliğini ekleyeceğini düşünüyorum. Peki sırada ne var? Twitter Hikayeleri? Uber Hikayeleri? Apple Maps Hikayeleri? Apple Müzik Hikayeleri?

 

Orijinal sitesinden Türkçe’ye çevrilşmiştir. Mashable

Your comment

15 − 7 =